Webinar: Wprowadzenie Vaadin (Polish Introduction to Vaadin)

Maciej i Miki zapraszają na webinarium poświęcone wprowadzeniu do
Vaadina. W jego trakcie omówimy podstawy tej technologii oraz
zaprezentujemy, jak w krótkim czasie rozpocząć tworzenie aplikacji
internetowych wyłącznie przy użyciu Javy.

Jeśli macie Państwo jakieś pytania, można zadać je poniżej.

Webinarium odbędzie się w czwartek, 11. lutego 2016r. o godzinie 16
(czasu środkowoeuropejskiego).

Webinar takes place on Thursday February 11, 2016 @ 4PM CET

embedyoutube=1Gat7t5vq98

See
https://vaadin.com/webinars
for other past and upcoming webinars.

You can post your questions below, thank you!

Czy przewidujecie webinarium dla bardziej zaawansowanych rzeczy w Vaadinie?

Panowie, dobra robota. Czekam na więcej. Pozdrawiam.

+1 dla bardziej zaawansowanych rzeczy, w szczególności ciekawi mnie tworzenie większych aplikacji Vaadinowych “w praktyce” (wiem że istnieje tzw.
Model-View-Presenter Pattern
, ale nie miałem nigdy czasu go dobrze zgłębić).

Czekamy na wiecej po polsku :wink:

Dziękuję za webinar.

Ja akurat mam problem z ogarnięciem złożenia do kupy całego vaadina. Poszczególne elementy sa dobrze w książce omówione i teoretycznie powinno się z tych informacji “klocków” złożyć całą aplikację, a w praktyce niezbyt to wychodzi.

Z jakich technologii korzystasz?

Chyba najwiekszy problem miałem z ogarnięciem bardziej złożonych layout-ów i nawigatora. Teraz to naprawdę fajne rzeczy mozna w tym robić.

Na szybko musiałem kilka aplikacji webowych machnąć w Javie na już i miałem to zrobić jak najprościej, by osoba mało ogarnięta z Javą dała radę to potem utrzymać (GUI to analogia do Swinga więc z górki). Więc użyłem tylko Vaadin + JPA. Obecnie myślę nad tym czy zglębić mocniej Vaadina już na spokojnie.

Sam czysty Vaadin + JPA i tak nie był dla mnie taki prosty. Tzn. samo już pisanie tak, ale ogarnięcie tego do kupy…
Np. nie korzystałem z navigatora tylko przełączałem komponenty, bo nie wiedziałem jak rozwiązać sprawę autoryzacji, by po linku ktoś nieuprawniony nie wszedł. Wiem że podobno używa się do tego np. Apache Shiro + Guice, ale nie miałem możliwości komplikować i zaciągać kolejnych technologii. Napisałem więc swój moduł użytkowników i grup z JPA co było proste. Gorzej z ogarnięciem jak to teraz zastosować w Vaadinie bo o tym niższym poziomie bardzo mało jest napisane w książce. Np. jak i gdzie trzymać zalogowanego użytkownika w tej sesji bezpiecznie.
Czasu nie było dużo i podpięcie sensowne JPA pod komponenty też mi się nie udało, więc ręcznie podczepiałem. pobierałem wartości itd.

Napisać hello world i pokazać że przyciski i textfieldy działają to faktycznie kilka minut i jest super bo vaadin robi tyle za nas. Kolejne kwestie napisanie podstawowej aplikacji to już więcej zachodu, niejasności i faktycznie trzeba zaciągać np. Apache Shiro, Guice, Springa, nawet jeśli nie potrzebujemy ich pełnej wypasionej funkcjonalności, a samo spięcie tylu technologi by dobrze działało to jeszcze inna i trudna kwestia, ale na razie mnie interesuje ile faktycznie można wycisnąć samym Vaadinem + JPA, tak by pisać szybko i stosować się do best practisów.

Zachęcam Cię do zapoznania się z
LazyQueryContainer
(LQC); jeżeli chcesz używać Springa, jest oficjalny dodatek
Vaadin Spring
, natomiast jeżeli wybierasz JEE, przydatnym dodatkiem jest
Vaadin CDI
. W każdym wypadku korzystanie LQC to zazwyczaj dobry pomysł.